EWA ANDRZEJEWSKA

Foto © Małgorzata Lipińska

Architektka. Pochodzi z Gdańska. W latach 70. XX wieku przeprowadziła się do Nowego Sącza i przez wiele lat mieszkała w dzielnicy Piekło. Napisała książki Obok inny czas. O Mieście i Jakubie (2010); Historia z Piekła rodem (2017) i Maryan. Powrót (2017). Jest również współautorką (z Andą Rottenberg i Krzysztofem Bojarczukiem) książki Pokój Maryana. Maryan w Nowym Sączu i w Nowym Jorku (2016). Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w Warszawie.

MAGDALENA BĄK-WOŁOSZYN, DR

Foto © z archiwum Autorki

Komparatystka, iberystka, manager kultury. Pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Technopolis LAB. Pomysłodawczyni festiwalu „Między piekłem a niebem. Juan Rulfo w perspektywie porównawczej (literatura, fotografia, film)” oraz redaktorka naczelna publikacji naukowej o meksykańskim artyście. Współpracowała przy organizacji dwóch edycji Międzynarodowego Festiwalu Nowohucka Jesień Gitarowa i dwóch edycji Guitarra Galante Festival. Zarządzała kampanią promocyjną i medialną w ramach Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego Słowiańska Atlantyda. Pracuje w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz uczy języka hiszpańskiego.

KRZYSZTOF BOJARCZUK

Foto © Kovács Gábor

W 1981 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Przez dwa lata studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku wychowanie plastyczne. W latach 1983–1989 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni miedziorytu profesora Stanisława Wejmana obronił w 1989 roku. Był kilkakrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Maluje, rysuje, fotografuje, czyta, myśli, przeżywa.

WOJCIECH BONOWICZ

Foto © Ewa Wanat-Gałka

Poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in.: Pełne morze (2006; Nagroda Literacka Gdynia 2007); Echa (2013; nominacje do Nagrody Nike oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej); Druga ręka (2017; finał Nagrody Nike 2018). Autor biografii Tischner (2001) i tomu gawęd Kapelusz na wodzie (2010), a także dwóch książek dla dzieci: Bajki Misia Fisia (2012) oraz Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień (2015). Ostatnio opublikował tom rozmów z Wojciechem Waglewskim Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe (2017). Jest również autorem najnowszego opracowania utworów Andrzeja Bursy — Dzieła (prawie) wszystkie (2018).

BEATA CHOMĄTOWSKA

Foto © z archiwum Autorki

Pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek: Stacja Muranów; Pałac. Biografia intymna; Lachert i Szanajca. Architekci awangardy; Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie; Betonia. Dom dla każdego. Za Stację Muranów otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury.

MAREK DZIEDZIAK

Foto © Joanna Kurdziel-Morytko

Urodzony w Gorlicach. Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, doradca zawodowy, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szymbarku. Organizator imprez edukacyjnych i popularyzator historii regionalnej, pasjonat i instruktor górskiej turystyki pieszej, biegacz — ultramaratończyk. Autor szkicu Ćwiczenia topograficzne, czyli Szymbark czasów Zygmunta Haupta.

DAREK FOKS

Foto © Jacek Foks

Poeta, prozaik. Ukończył scenariopisarstwo i organizację produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował m.in. w redakcjach „Literatury na Świecie” i „Twórczości”, obecnie pracuje w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall oraz (wspólnie ze Zbigniewem Liberą) Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka. Opublikował m.in.: Ustalenia z Maastricht; Wielkanoc z tygrysem; Debordaż; Susza; Tablet taty; Historia kina polskiego; Historia poezji polskiej dla drwali; Wołyń Bourne’a. Jego teksty publikowano m.in. w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem Korporacji Ha!art książka Kebab Meister była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia (2013). W 2014 roku został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki Rozmowy z głuchym psem był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowany także do Paszportu Polityki (2000, 2004) oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz (2016).

NATASZA GOERKE

Foto © z archiwum Autorki

Prozaiczka i poetka. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książek Fractale; Księga pasztetów; Pożegnania plazmy oraz 47 na odlew, za którą była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jej książki tłumaczono m.in. na angielski i niemiecki. Publikuje w polskiej i niemieckiej prasie. Mieszka w Hamburgu, Gdańsku, Poznaniu i w Himalajach. Jej ostatnia książka Tam zdobyła Nagrodę Bursztynowego Motyla w Konkursie im. Arkadego Fiedlera, a także została nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak.

JANUSZ GÓRNICKI

Absolwent Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, praca magisterska o „Nowej Okolicy Poetów” wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę magisterską obronioną na polonistyce w roku akademickim 2009/2010. Prowadzi wydawnictwo Otwarty Rozdział, przygotowuje do druku „Frazę” i większość wydawnictw Biblioteki „Frazy”. Publikuje teksty publicystyczne.

MIKOŁAJ GRYNBERG

Foto © Tomek Sikora

Fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009); Auschwitz — co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiory rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz tom opowiadań Rejwach (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

ARTHUR HAUPT

Foto © Joanna Kurdziel-Morytko

Syn Zygmunta Haupta, mieszka w Virginii (USA). Był gościem Festiwalu im. Zygmunta Haupta w 2015 i 2017 roku.

GENOWEFA JAKUBOWSKA-FIJAŁKOWSKA

Foto © z archiwum Autorki

Poetka z Mikołowa. Wydała m.in. tomy wierszy: Dożywocie (1994); Pan Bóg wyjechał na Florydę (1997); Pochylenie (2002); Czuły nóż (2006); Ostateczny smak truskawek (2009); i wtedy minie twoja gorączka (2010); Performance (2011); Paraliż przysenny (2016, finał Nagrody Literackiej Nike 2017). Publikowała w Anthologia #2 (Londyn); w wydanym w Serbii zbiorze poezji polskiej w redakcji Biserki Rajčić Mój poljski pesnički XX vek oraz w antologii Przewodnik po zaminowanym terenie (2016). Wiersze autorki były tłumaczone na język czeski, słoweński, niemiecki, angielski i rosyjski. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ANNA JAMROZEK-SOWA, DR

Foto © z archiwum Autorki

Pracuje w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Literaturoznawczyni, krytyk literacki i teatralny. Autorka monografii Życie powtórzone. O pisarstwie Zofii Romanowiczowej (2008) oraz Maski historii, strzępy współczesności. Studium o biografii i twórczości Władysława Lecha Terleckiego (2018), a także artykułów i szkiców w wydawnictwach zbiorowych, pismach naukowych oraz artystycznych. Redagowała i współredagowała tomy: W stronę źródeł twórczości Jerzego Grotowskiego (2009), Źródła pamięci. Grotowski — Kantor — Szajna (2011, 2013), Wanda Siemaszkowa i jej teatr (2016), Rytuały pamięci. 15 lat Teatru Przedmieście (2016) oraz I wojna światowa w literaturze i innych tekstach kultury (2016). Redaktorka kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” oraz Rocznika Naukowego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego „Warstwy”.

JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK

Foto © Krzysztof Wójcik

Aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła warszawską PWST. Laureatka Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes za główną rolę w filmie Inne spojrzenie (1982, reż. Károly Makk), Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł oraz nagrody specjalnej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za pierwszoplanową rolę w filmie Rysa (2008, reż. Michał Rosa). Ponadto na FPFF dwukrotnie nagrodzona Złotym Lwem za główną rolę kobiecą w filmach Sam na sam (1977, reż. Andrzej Kostenko) oraz Wezwanie (1997, reż. Mirosław Dembiński). Pierwszym wyróżnieniem aktorki była Nagroda im. Zbigniewa Cybulskiego, którą otrzymała za rolę w filmie Trzeba zabić tę miłość (1972, reż. Janusz Morgenstern). Jest również laureatką nagród teatralnych, m.in.: Nagrody im. Leona Schillera (1978), Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza (2005) oraz nagrody aktorskiej na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry (2010). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2009). Aktorka warszawskich teatrów: Dramatycznego, Polskiego, Nowego, Powszechnego, Studio. Od 2008 roku jest aktorką Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza.

ALEKSANDER KACZOROWSKI

Foto © Jacek Herok

Eseista, autor biografii Ota Pavel. Pod powierzchnią (2018); Hrabal. Słodka apokalipsa (2016) oraz Havel. Zemsta bezsilnych (2014); tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006); powieści Praskie łowy (2007); opowieści biograficznej o Bohumilu Hrabalu Gra w życie (2004) oraz esejów Praski elementarz (2001, 2012) i Ballada o kapciach (2012). Znawca i tłumacz literatury czeskiej, m.in. prozy Bohumila Hrabala, Egona Bondy’ego i Josefa Škvoreckiego. Współzałożyciel jednego z czołowych artzinów schyłkowego okresu PRL-u Czyżby Agonia Uczuć?, szef działu publicystyki „Gazety Wyborczej”, zastępca redaktora naczelnego tygodników „Newsweek Polska” i „Forum”, redaktor naczelny wydawanego w Pradze kwartalnika „Aspen Review Central Europe”. W 2015 roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy oraz był nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W 2016 roku został laureatem Nagrody im. Václava Buriana przyznawanej za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski. Jego ostatnia książka Ota Pavel. Pod powierzchnią zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (tytuł książki czerwca 2018).

BARTŁOMIEJ KIEŁTYKA

Foto © Magda Skrzeczkowska

Z wykształcenia polonista–plastyk, z zawodu bibliotekarz–animator. Niereformowalny admirator Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny. Do lipca 2013 roku zawodowo związany ze Zjednoczeniem Łemków. Od września 2013 roku pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Współorganizator projektów kulturalnych i edukacyjnych, m.in.: Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur (2014), Bitwa Gorlicka 2.0 (2015), Gorlickie Dialogi (2018). Jako projektant DTP-owiec współpracuje z organizacjami, takimi jak: Zjednoczenie Łemków, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Fundacja Przystanek Twórczość. Jest autorem identyfikacji wizualnej Festiwalu Łemkowska Watra w Zdyni (2013, 2014) oraz Festiwalu im. Zygmunta Haupta (2017, 2018). Z zamiłowania czytelnik bez czasu, wydawca chałupnik, fotograf amator, malarz prymitywista.

ANNA KRÓL

Foto © Andrzej Banas

Pisarka, autorka książki Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie (2015), opracowania korespondencji Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego (2017), a także redaktorka i współautorka książki Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia (2014). Reżyserka spektakli teatralnych i projektów audiowizualnych. Wydawczyni, aktywistka kulturalna, pomysłodawczyni i dyrektorka Big Book Festival oraz twórczyni niezależnego centrum literackiego Big Book Cafe założonego w 2017 roku w Warszawie.

JACEK LECH, DR

Foto © z archiwum Autora

Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Literaturoznawca i animator kultury. Rozprawę doktorską „W kręgu autobiografizmu i eseizowanej prozy. Twórczość Andrzeja Stasiuka w latach 1992–2010” obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2017 roku. Pracuje w Zespole ds. Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Bieczu.

ANDRIJ LUBKA

Foto © z archiwum Autora

Ukraiński poeta, prozaik, eseista, tłumacz, kolumnista, aktywista społeczny. Autor tomów poezji Osiem miesięcy schizofrenii (2007); Terroryzm (2008); Czterdzieści dolarów plus napiwek (2012); zbioru opowiadań Kiler (2012, polskie wydanie 2013); zbioru esejów i felietonów Spać z kobietami (2013) oraz powieści Karbid (2015). Jego wiersze ukazały się w tłumaczeniach na języki polski, angielski, niemiecki, serbski, portugalski, rosyjski, białoruski, czeski. Laureat nagród literackich Debiut (2007) i Kijowskie Laury (2011), stypendysta programu Ministra Kultury RP Gaude Polonia (2010, 2012). Książka Karbid trafiła do finałowej siódemki Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2017).

MAREK NALEPA, DR HAB.

Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, kieruje Zakładem Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autor kilku tomów poświęconych późnemu oświeceniu, wspomnieniom okupacyjnym i prozie współczesnej, m.in. Takie życie dziś nasze, gdy Polska ustaje… Pisarze stanisławowscy a upadek Rzeczpospolitej (2002), Płyną godziny pomiędzy nadzieją a bojaźnią czułą. Polityczne i egzystencjalne rany Polaków ery porozbiorowej. Studia i teksty (2010), Między żarliwością a zdradą. Studia i szkice o literaturze późnego oświecenia (2010). Odnalazł, wybrał, opracował i przygotował do druku Między rozpaczą i nadzieją. Antologia poezji porozbiorowej lat 1793–1806 (2006), Hugona Kołłątaja Nad snami, czyli nad marzeniami nocnymi moje uwagi, w Josefstadzie dnia 8 i 9 sierpnia 1996 (2007). Współredaktor dwutomowej publikacji Poezja okolicznościowa w Polsce w latach 1730–1830 (2014; Nagroda JM Rektora UAM w Poznaniu w kategorii najlepsza książka akademicka podczas 18. Dni Książki (nie tylko) Naukowej, Poznań 2014). Eseje i teksty krytyczne na temat literatury współczesnej, m.in. prozy Andrzeja Stasiuka, publikował we „Frazie”, „Twórczości” i „Kresach”. Mieszka w Rzeszowie.

DAMIAN NIEZGODA

Absolwent filologii polskiej UR (praca magisterska poświęcona polskiej recepcji twórczości Bohumila Hrabala), obecnie na studiach doktoranckich na Wydziale Filologicznym tej uczelni. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat twórczości Jacka Dehnela. Pomysłodawca i współorganizator sympozjum o twórczości Andrzeja Stasiuka w Instytucie Filologii Polskiej UR, współredaktor monografii o jego twórczości Miejsca, ludzie, opowieści. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.

PAWEŁ NOWICKI

Absolwent filozofii UJ, w latach 1989–1999 pracownik naukowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Pracował także jako nauczyciel filozofii i etyki w liceach w Bieczu i Gorlicach, instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach. W Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach prowadził lekcje muzealne oraz zajęcia Klubu Miłośników Filozofii i Sztuki. Współpracował z Regionalną Telewizją Gorlicką oraz z lokalnymi portalami internetowymi HaloGorlice.pl i TerazGorlice.pl. Obecnie na studiach doktoranckich w Instytucie Filozofii na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członek Towarzystwa Literackiego im. Cypriana Norwida oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej. Autor tomów poezji Magia codzienna (1998) i Za oknem (2004) oraz wydanych przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zbiorów szkiców o sztuce i literaturze Ars longa. Szkice, recenzje, eseje (2013) i Didaskalia (2016). Artykuły, szkice, recenzje i felietony publikował w monografiach zbiorowych oraz czasopismach: „Principia”, „Kwartalnik Filozoficzny”, „Etyka i Wartości”, „Koniec Wieku”, „Fraza”, Roczniku Wydziału Sztuki UR „Warstwy”. Publikuje na blogu literacko-artystycznym kulturat.blogspot.com.

WOJCIECH ORLIŃSKI

Foto © Adam Stępień, Agencja Gazeta

Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction Polska nie istnieje. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki? Wszystko o Lemie. Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (wo.blox.pl) i audycję Piąteczek w Radiu TOK FM. Autor książki biograficznej Lem. Życie nie z tej ziemi (2017) wyróżnionej nagrodą Warszawska Premiera Literacka (książka października 2017).

PAWEŁ PANAS, DR

Foto © Magda Skrzeczkowska

Adiunkt w Ośrodku Badań nad Literaturą Religijną KUL, członek International Institute for Hermeneutics, autor rozpraw. Publikował w „Tekstach Drugich”, „Europa Orientalis. Studia z Dziejów Europy Wschodniej i Państw Bałtyckich” i „Sign System Studies”. Autor książek: Doświadczenia religijne w twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (2012) oraz Opisanie świata. Szkice o poezji Marcina Świetlickiego (2014). Redaktor pracy zbiorowej Horyzont religijny polskiej literatury emigracyjnej (2013). Twórczości Zygmunta Haupta poświęcił m.in. studia: Jeździec bez głowy Zygmunta Haupta. Fragmenty dyskursu symbolicznego (w: „Symbol — znak — rytuał. Od narodzin do śmierci”, pod red. J. Mareckiego, L. Rottera, 2014); … gdzieś poza krzywizną ziemi. Dyskurs wygnańczy w korespondencji Zygmunta Haupta — rekonesans (w: „Roczniki Humanistyczne” 2014, z. 1); Tożsamość wygnańca. Uwagi o zapiskach autobiograficznych Zygmunta Haupta (w: „Osoba czy tekst?”, pod red. A. Bielaka, 2015). Jest pomysłodawcą i kierownikiem ogólnopolskiego projektu naukowego poświęconego semiotycznej analizie literackich transfiguracji doświadczenia wygnania. W zakres badanego materiału wchodzi między innym twórczość pisarska autora Baskijskiego diabła.

MACIEJ PŁAZA

Foto © Joanna Kurdziel-Morytko

Tłumacz literatury anglojęzycznej. Przekładał książki autorów, takich jak: Kenneth Grahame, Mark Helprin, Fredric Jameson, H.P. Lovecraft, Mary Shelley, Christos Tsiolkas. Laureat Nagrody Literatury na Świecie (2012) w kategorii Nowa Twarz za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści. Zadebiutował jako prozaik książką Skoruń, która w 2016 roku przyniosła mu nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Ostatnio opublikował powieść Robinson w Bolechowie (2017).

ANETA PRYMAKA-ONISZK

Foto © z archiwum Autorki

Dziennikarka, publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, kwartalniku „Karta”. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik; była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji. Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl. Książka Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (tytuł książki listopada 2016), Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku oraz Nagrodę Książki Roku 2016 Warszawskiej Premiery Literackiej. Została również nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Proza oraz do Nagrody Historycznej Polityki 2016, Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a także znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

MAGDALENA RABIZO-BIREK, PROF.

Foto © z archiwum Autorki

Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie kieruje Zakładem Literatury Polskiej XX i XXI Wieku Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa. Literaturoznawczyni, krytyk literacki, krytyk sztuki. Od 20 lat redaktor naczelna kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”. Autorka książek o twórczości Włodzimierza Odojewskiego, Józefa Mehoffera, obecności romantyzmu w literaturze współczesnej. Redaktorka i współredaktorka m.in. tomów o twórczości Janusza Szubera, Juliana Przybosia, Olgi Tokarczuk, sztuce Podkarpacia i współczesnych czasopismach literacko-artystycznych. W 2018 roku ukazała się pod jej redakcją (współredaktorzy Matylda Zatorska i Damian Niezgoda) pierwsza monografia w całości poświęcona pisarstwu Andrzeja Stasiuka Miejsca, ludzie, opowieści. Mieszka w Rzeszowie i w Jedlinie-Zdroju.

PAULINA RYDZ

Foto © z archiwum Autorki

Doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała w czasopiśmie naukowym „Zoophilologica” i monografiach zbiorowych. Interesuje się literaturą współczesną, posthumanizmem i animal studies.

PAWEŁ WIKTOR RYŚ

Doktorant Wydziału Polonistyki UJ. Zajmuje się „zwrotem plebejskim” w najnowszej polskiej humanistyce i literaturze, dychotomią „pana” / „chama” w rodzimej kulturze, problematyką rasizmu klasowego. Publikował w czasopismach naukowych (m.in. w „Czasie Kultury”, „Frazie”, „Kontekstach Kultury”, „Pamiętniku Literackim”), w portalach internetowych (m.in. w „artPAPIERZE”, „Dzienniku Opinii KP”, „Reflektorze”) oraz w wydawnictwach zbiorowych.

ANDRZEJ STASIUK

Foto © Magda Skrzeczkowska

Prozaik, eseista, współtwórca Wydawnictwa Czarne, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Od końca lat 80. ubiegłego wieku mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek, m.in.: Mury Hebronu; Dukla; Opowieści galicyjskie; Dziewięć; Jadąc do Babadag; Taksim; Dziennik pisany później; Grochów; Nie ma ekspresów przy żółtych drogach; Wschód; Kucając; Kroniki beskidzkie i światowe. Laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Nike, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, Nagrody Literackiej Gdynia, Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie literatury (2011), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016). Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.

RAFAŁ SZCZERBAKIEWICZ, DR HAB.

Foto © Maciej Nowak

Pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor książki Niepokalana szczerość jest urojeniem. Dekonstrukcje mitu śródziemnomorskiego w twórczości Jana Parandowskiego (2013); autor licznych publikacji naukowych w zakresie jego zainteresowań obejmujących eseistykę XX wieku, prozę modernistyczną, kulturę popularną i nowe media, historię kina klasycznego, krytykę ideologii, problematykę mitu śródziemnomorskiego w kulturze nowoczesności oraz utopię, science fiction i fantastykę.

ZIEMOWIT SZCZEREK

Foto © Magda Skrzeczkowska

Dziennikarz, współpracuje z „Polityką”, czasopismem „Ha!art” i „Nową Europą Wschodnią”. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Studium”, „Opowiadaniach” i „E-splocie”. Autor książek: Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian; Rzeczpospolita zwycięska; Siódemka; Tatuaż z tryzubem; Międzymorze; Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. Ponadto interesuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki za książkę Przyjdzie Mordor i nas zje…, w 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, a w następnych latach został ich finalistą. Za Tatuaż z tryzubem był również nominowany do Nagrody MediaTory, a za Międzymorze dodatkowo do Nagrody im. Beaty Pawlak. Książka Międzymorze znalazła się także w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

MONIKA SZNAJDERMAN

Foto © Michał Łepecki

Antropolog kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Autorka książek Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS; Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej; Błazen. Maski i metafory oraz Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna. Redaktorka kilku antologii esejów, m.in.: Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem; Znikająca Europa (z Kathariną Raabe); Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Urodzona w Warszawie, mieszka w Beskidzie Niskim. Za książkę Fałszerze pieprzu uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza. Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

BARBARA TRYGAR, DR

Absolwentka filologii polskiej i filozofii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Autorka szkiców publikowanych w wielu tomach zbiorowych i pismach naukowych. Przygotowuje monografię na temat twórczości literackiej Kazimierza Brauna. Mieszka w Krośnie.

MIKOŁAJ TRZASKA

Foto © z archiwum Muzyka

Saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988–1991 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie lassu — artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu — legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, to stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom — Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in.: Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchicai, Noëlem Akchoté.

JAN WOLSKI, DR

Wykładowca w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Krytyk literacki, tłumacz literatury niemieckojęzycznej, wydawca, pasjonat sztuki książki, członek redakcji kwartalnika „Fraza”, kierownik literacki teatru Uniwersytetu Rzeszowskiego Scena Propozycji. Opublikował książki: Wacław Iwaniuk. Szkice do portretu emigracyjnego poety (2002), Im dalej w czas, tym mocniej będzie świecił. Iwaniuk — Czechowicz (2003), Dotykanie wiersza (2004), album o twórczości edytorskiej i graficznej Stanisława Gliwy Pisanie książek bez użycie pióra (2006), Piotr Mordel — polski typograf i bibliofil w Berlinie (2011; współautorka Maria Kalczyńska) oraz tomy przekładów pisarzy szwajcarskich: Flurina Speschy, Franza Hohlera, Hermanna Burgera, Luise Famos, Armina P. Bartha, Hugona Loetschera. Współredaktor i redaktor kilkunastu tomów prac zbiorowych oraz wielu tomów poezji, prozy, esejów i wspomnień wydanych w serii Biblioteka „Frazy”. Laureat Nagrody Miasta Rzeszowa w dziedzinie literatury (2004). Mieszka w Rzeszowie.

URSZULA ZAJĄCZKOWSKA

Foto © z archiwum Autorki

Botaniczka, poetka, artystka wizualna i muzyk, absolwentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W pracy badawczej zajmuje się biomechaniką, aerodynamiką, regeneracją po zranieniu i ruchami roślin. W 2015 roku, wraz z grupą artystów, stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec nowego systemu wartościowania nauki. Jest też autorką filmu Metamorphosis of Plants (2016) powstałego z inspiracji dziełem J.W. Goethego pod tym samym tytułem. Film wygrał międzynarodowy Scinema Festival of Science Film w kategorii najlepszy film eksperymentalny / animacja. Jej debiutancki tom poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2015) oraz zdobył wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Złoty Środek Poezji (2015) za najlepszy debiutancki tom poetycki 2014 roku. W swojej twórczości stara się zasypywać podziały między nauką a humanistyką, a także wypracowywać nowe języki opisu relacji człowieka z przyrodą. Jej ostatni tom wierszy to minimum (Nagroda Kościelskich 2017). W przygotowaniu jest również książka o roślinach pisana we współpracy z Wydawnictwem Marginesy.

MATYLDA ZATORSKA

Absolwentka filologii polskiej UR, obecnie na studiach doktoranckich na Wydziale Filologicznym tej uczelni. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat prozy historycznej kobiet po 2000 roku. Współredaktorka dwóch tomów monografii Inny w podróży oraz monografii zbiorowej o twórczości Andrzeja Stasiuka Miejsca, ludzie, opowieści. Pomysłodawczyni i organizatorka sympozjów poświęconych wybitnym polskim pisarzom współczesnym w Instytucie Filologii Polskiej UR (bohaterami byli dotąd Andrzej Stasiuk, Stefan Chwin i Krystyna Lars). Mieszka w Łańcucie.

TEATR IMPROWIZOWANY KLANCYK

Foto © z archiwum Teatru

Pionierska grupa improwizacji komediowej w Polsce. Wszystko zaczęło się w 2006 roku w Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie grupa studentów wiedzy o teatrze zainteresowała się artykułem o angielsko-amerykańskiej sztuce improwizacji. Z czasem czytanie książek przekształciło się w występy dla grona znajomych, a w końcu w regularne spektakle. Uczyli się warsztatu od mistrzów tej dziedziny — The iO Theatre oraz Second City Chicago. W swoim repertuarze mają wiele rodzajów spektakli i formatów. Często tworzą przedstawienia inspirowane przez muzyków, pisarzy, reporterów czy aktorów. Występowali m.in. z Januszem Gajosem, Andrzejem Sewerynem, Janem Peszkiem, Mariuszem Szczygłem, Filipem Springerem, Dorotą Masłowską, Sylwią Chutnik, Marcinem Maseckim, Pawłem Szamburskim, Pablopavo. Występowali w wielu miastach w Polsce i na świecie. Członkowie Klancyka założyli zasłużone dla improwizacji placówki, takie jak: Szkoła Impro, Klub Komediowy czy Resort Komedii w Warszawie.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA