GOŚCIE

Foto © Magda Skrzeczkowska

W 6. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA UDZIAŁ WEZMĄ:

● Pisarze i pisarki (proza, non-fiction, poezja): Waldemar Bawołek (Pomarli, Wydawnictwo Czarne), Maciek Bielawski (Doktor Bianko i inne opowiadania, Książkowe Klimaty), Kalina Błażejowska (Uparte serce. Biografia Poświatowskiej, Wydawnictwo Znak), Olga Hund (Psy ras drobnych, Ha!Art), Adam Kaczanowski (Zabawne i zbawienne, Biuro Literackie), Ryszard Koziołek (Wiele tytułów, Wydawnictwo Czarne), Małgorzata Lebda (Sprawy ziemi, WBPiCAK), Mikołaj Łoziński (Stramer, Wydawnictwo Literackie), Mira Marcinów (Bez matek, Wydawnictwo Czarne), Piotr Marecki (Polska przydrożna, Wydawnictwo Czarne), Andrzej Niewiadomski (Podwójna kosa, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN), Wojciech Nowicki (Cieśniny, Wydawnictwo Czarne), Agnieszka Pajączkowska (Wędrowny zakład fotograficzny, Wydawnictwo Czarne), Zyta Rudzka (Krótka wymiana ognia, W.A.B.), Barbara Sadurska (Mapa, Nisza), Dominika Słowik (Zimowla, Wydawnictwo Znak), Mariusz Szczygieł (Osobisty przewodnik po Pradze, Dowody na Istnienie), Tomasz Ulanowski (O powstawaniu Polaków, Wydawnictwo Czarne), Urszula Zajączkowska (Patyki, badyle, Wydawnictwo Marginesy).

● Moderatorzy i moderatorki spotkań: Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Paulina Małochleb, Michał Olszewski, Justyna Sobolewska, Andrzej Stasiuk.

● Inne wydarzenia: spotkania tematyczne poświęcone twórczości Zygmunta Haupta (z udziałem prof. Andrzeja Niewiadomskiego i dr Pawła Panasa) oraz Kornela Filipowicza (z udziałem Wojciecha Bonowicza i Justyny Sobolewskiej), czytanie opowiadań Haupta w interpretacji Andrzeja Grabowskiego oraz wystawa przygotowana przez gorlicką pracownię artystyczną „Bez pośpiechu”.

Aktualizacja: 2020.09.18

WALDEMAR BAWOŁEK

Foto © Joanna Kurdziel-Morytko

Pomarli, Wydawnictwo Czarne, 2020

Pracował jako instruktor higieny w Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, samodzielny referent zaopatrzenia w Zakładach Azotowych, zarządzał piekarnią Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Gromniku, wykonywał prace fizyczne jako robotnik gospodarczy przy Urzędzie Gminy w Ciężkowicach. Jako prozaik debiutował w 1996 roku zbiorem opowiadań Delectatio morosa wydanym przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Potem opublikował La petite mort, Raz dokoła,  To co obok, Humoreskę, Echo słońca i Bimetal. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Od urodzenia mieszka w małopolskich Ciężkowicach, które użyczają swojej przestrzeni literackim światom jego prozy. W 2020 w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego najnowsza książka, Pomarli.

MACIEK BIELAWSKI

Foto © Krzysiek Orłowski

Doktor Bianko i inne opowiadania, Książkowe Klimaty, 2019

W 2016 opublikował debiutancką powieść Twarde parapety. W 2017 został laureatem nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie organizowane przez Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Publikował w magazynie „Ha!art” oraz „Wysokich Obcasach”. W 2019 opublikował zbiór Doktor Bianko i inne opowiadania. Mieszka we Wrocławiu. 

KALINA BŁAŻEJOWSKA

Foto © Grażyna Makara

Uparte serce. Biografia Poświatowskiej, Wydawnictwo Znak, 2014

Redaktorka działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy. Specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy polskich XX wieku.

WOJCIECH BONOWICZ

Foto © Ewa Wanat-Gałka

Poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in.: Pełne morze (Nagroda Literacka Gdynia 2007); Polskie znaki (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2011); Echa (nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2014); Druga ręka (finał Nagrody Literackiej Nike 2018). Autor biografii Tischner (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2002), tomu gawęd Kapelusz na wodzie oraz dwóch książek dla dzieci: Bajki Misia Fisia; Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień. Opublikował także tom rozmów z Wojciechem Waglewskim pt. Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe oraz opracowanie utworów Andrzeja Bursy — Dzieła (prawie) wszystkie. Jego najnowsze książki to zbiór esejów Sto lat. Książka życzeń oraz zbiór felietonów Dziennik końca świata. Autor wyboru opowiadań Kornela Filipowicza Romans prowincjonalny i inne historie.

ANDRZEJ GRABOWSKI

Foto © z archiwum Aktora

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Urodził się w 1952 roku w Chrzanowie. W 1974 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i rozpoczął karierę aktorską. W tym samym roku debiutował na scenie krakowskiego Teatru im. Słowackiego w spektaklu Karykatury. Od tego czasu grał w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Starym i Teatrze STU w Krakowie oraz w blisko 40 spektaklach Teatru Telewizji. Już na studiach zadebiutował w miniserialu Odejścia, powroty (reż. Wojciech Marczewski). W 1989 zagrał swoją pierwszą większą rolę w filmie Feliksa Falka Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce. Kolejną ważną rolą był udział w serialu Boża podszewka (1997) w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Popularność przyniosła mu rola Ferdynanda w serialu Świat według Kiepskich. W dorobku ma ponad 70 ról filmowych. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009). 

DAREK FOKS

Foto © Jacek Foks

Poeta, prozaik, scenarzysta. Ukończył scenariopisarstwo i organizację produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował m.in. w redakcjach „Literatury na Świecie” i „Twórczości”, obecnie pracuje w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, nagrody Fundacji Literackiej im. Natalii Gall oraz (wspólnie ze Zbigniewem Liberą) Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka. Opublikował m.in.: Ustalenia z Maastricht; Wielkanoc z tygrysem; Debordaż; Susza; Tablet taty; Historia kina polskiego; Historia poezji polskiej dla drwali; Wołyń Bourne’a; Pieśni o wszystkim; Café Spitfire. Jego teksty publikowano m.in. w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem Korporacji Ha!art książka Kebab Meister była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W 2014 roku został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości, a jego tom poetycki Rozmowy z głuchym psem był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowany także do Paszportu Polityki (2000, 2004). Autor wyboru i redaktor książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych (2019).

OLGA HUND

Foto © z archiwum Autorki

Psy ras drobnych, Ha!Art, 2018

Urodzona w Małopolsce. W dzieciństwie jeździła na wakacje do Rabki i Krynicy Zdroju. Obecnie mieszka w Pradze i stara się nie wychodzić poza granice Žižkova. Zachłyśnięta sukcesem Nagrody im. Gombrowicza i Nagrody Conrada (za książkę Psy ras drobnych, 2018) oddaje się recenzowaniu barów na Google Maps. Przypomniała sobie, co studiowała i zrobiło jej się przykro. Podobało jej się na eyehategod w Pogłosie. W sercu ma czarne niebo, w domu – trzy pieski: Betty, Calvina, Pinata.

ADAM KACZANOWSKI

Foto © Ola Kaczanowska

Zabawne i zbawienne, Biuro Literackie, 2020

Raczej pisarz, trochę performer. Człowiek-małpa, Calineczka, klaun, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Autor trzech powieści i dziesięciu książek z wierszami. Ostatnio opublikował zbiór opowiadań Czego boją się rodzice (Disastra Publishing) oraz zbiór wierszy Zabawne i zbawienne (Biuro Literackie). W październiku 2020 Wydawnictwo Warstwy opublikuje jego poemat Spis treści, napisany wspólnie z Piotrem Janickim. Poznaniak, mieszka w Warszawie.

RYSZARD KOZIOŁEK

Foto © z archiwum Autora

Wiele tytułów, Wydawnictwo Czarne, 2019

Literaturoznawca, eseista. Profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, rektor Uniwersytetu Śląskiego (od 2020), stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. W latach 2012–2015 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy (Wydawnictwo Czarne 2018). Wydał również Zdobyć historię. Problem przedstawienia w „Twarzy księżyca” Teodora Parnickiego (1999), Znakowanie trawy albo praktyki filologii (2011), opracował Tylko Beatrycze Teodora Parnickiego w serii Biblioteka Narodowa (2004). W 2016 ukazał się jego zbiór esejów Dobrze się myśli literaturą (Wydawnictwo Czarne 2016), nagrodzony Śląskim Wawrzynem Literackim. W 2017 otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Ostatnio opublikował zbiór esejów Wiele tytułów (Wydawnictwo Czarne 2019). 

MAŁGORZATA LEBDA

Foto © Jacek Kordus

Sprawy ziemi, WBPiCAK, 2020

Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielkia. Autorka pięciu książek poetyckich: Otwarta na 77 stronie (2006), Tropy (2009), Granica lasu (2013), Matecznik (2016), Sny uckermärkerów (2018). Książka Sprawy ziemi (2020) zawiera wszystkie wiersze z trzech ostatnich tomów poetki. Doktor nauk humanistycznych i nauczycielka akademicka. Wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa 2006, Stypendium Grazelli 2006 oraz stypendium MKiDN 2012. Wielokrotnie nominowana i nagradzana w ogólnopolskich konkursach na najlepszy tom poetycki. Otrzymała m.in. Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej, Nagrodę Poetycką im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz i Nagrodę Literacką Gdynia. Laureatka Nagrody im. Adama Włodka w 2020 za projekt opowiadań Łakome. Mieszka w Krakowie.

MIKOŁAJ ŁOZIŃSKI

Foto © Julia Staniszewska

Stramer, Wydawnictwo Literackie, 2019

Pisarz, autor tłumaczonych na wiele języków powieści wyróżnionych m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (Reisefieber) oraz Paszportem „Polityki” (Książka). Jego najnowsza powieść Stramer jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2020 oraz znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. Mieszka w Warszawie. 

PAULINA MAŁOCHLEB

Foto © Jakub Ociepa

Literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów i stypendium Młoda Polska. Zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Prowadzi blog www.ksiazkinaostro.pl.

MIRA MARCINÓW

Foto © Anna Rezulak

Bezmatek, Wydawnictwo Czarne, 2020

Filozofka, doktorka psychologii, autorka czterech książek, m.in. Historii polskiego szaleństwa, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej (2019) oraz prozy: Bezmatek (Wydawnictwo Czarne, 2020). Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Współzałożycielka i dyrektorka Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej oraz prezeska Fundacji IFiS PAN. Laureatka Nagrody Premiera za rozprawę doktorską i stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka Nagród Naukowych „Polityki” (2019). Pisze eseje o melancholii i teorii szaleństwa oraz ekfrazy sztuki współczesnej. Twórczyni „Radia Głosy” i performance’ów o zabarwieniu psychiatrycznym.

PIOTR MARECKI

Foto © z archiwum Autora

Polska przydrożna, Wydawnictwo Czarne, 2020

Pisarz, redaktor, wydawca. Wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu, obecnie mieszka w Krakowie. Pracuje jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Był profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Redaktor naczelny wydawnictwa Korporacja Ha!art. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję flarf, gry. Publikował w „Lampie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Tekstach Drugich”, pisał felietony o tematyce kulturalnej do krakowskiej „Gazety Wyborczej” i „Przekroju”. Współautor głośnej antologii młodej literatury polskiej Tekstylia (2002), redaktor słownika młodej polskiej kultury Tekstylia bis (2006). Przeprowadził wywiady-rzeki z Andrzejem Żuławskim (2008, wspólnie z Piotrem Kletowskim), Grzegorzem Królikiewiczem (2010), Piotrem Szulkinem (2012) i Andrzejem Barańskim (2009). W książce Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej Macieja Pisuka znalazł się wywiad z autorem przeprowadzony przez Mareckiego. W 2020 w Wydawnictwie Czarne opublikował książkę Polska przydrożna.

ANDRZEJ NIEWIADOMSKI

Foto © Darek Foks

Podwójna kosa, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, 2018

Poeta, eseista, historyk literatury, redaktor. Współzałożyciel i redaktor Kwartalnika Literackiego „Kresy” (1989–2010). Przez kilkanaście lat zajmował się również krytyką literacką. Debiutował w 1988 roku. Autor dziesięciu książek poetyckich: Panopticum (Lublin 1992); Niebylec (Warszawa 1994); Prewentorium (Lublin 1997); Kruszywo (Legnica 2001); Locja (Kraków 2005); Tremo (Lublin 2010); Dzikie lilie (Poznań 2012); Kapsle i etykietki (Mikołów 2013); Pan Optico (Wrocław 2014); Podwójna kosa (Lublin 2018); książek eseistycznych Mapa. Prolegomena (Lublin 2012) i K Esej podróżny (Wrocław 2018) oraz naukowych: Niebliskie wyprawy. Jerzy Zagórski i poetycka przygoda nowoczesności (Lublin 2001); Światy z jawnych słów i kwiatów ukrytych. O refleksji metapoetyckiej w nowoczesnej poezji polskiej (Lublin 2010); Jeden jest zawsze ostrzem. Inna nowoczesność Zygmunta Haupta (Lublin 2015), Osiemdziesiąt. Studium o poezji „przełomów” (Lublin 2020). Autor licznych rozproszonych publikacji poetyckich, krytycznych i naukowych (artykuły w czasopismach, publikacjach zbiorowych, słownikach, publikacjach pokonferencyjnych). Zajmuje się problematyką awangardy poetyckiej, poezji najnowszej, metapoezji, katastrofizmu w literaturze dwudziestolecia międzywojennego, dziedzictwem dwudziestolecia w literaturze powojennej, dynamiką wewnętrznych związków w obrębie polskiej prozy modernistycznej. Publikował m.in. w „Kresach”, „Twórczości”, „Odrze”, „Znaku”, „Toposie”, „FA-arcie”, „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”. Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, niemiecki, rosyjski, słowacki, słoweński, bułgarski i hiszpański oraz umieszczane w antologiach nowej poezji polskiej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Brał udział w wielu wydarzeniach życia literackiego i kulturalnego. Jest kierownikiem Zakładu Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Mieszka w Lublinie.

WOJCIECH NOWICKI

Foto © Adam Golec

Cieśniny, Wydawnictwo Czarne, 2019

Pisarz, kurator wystaw fotograficznych i recenzent kulinarny. Jego książka Dno oka. Eseje o fotografii (2010) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Wydane w 2013 roku Salki otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. Opublikował także Odbicie (2015) i Cieśniny (2019) oraz monografie fotograficzne, m.in.: Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (2012) czy Zofia Rydet. Zapis socjologiczny (2017). Jego książka Tuż obok wydana wspólnie z Muzeum Etnograficznym (2018) została nominowana do Nagrody Pióro Fredry 2018, a książka Cieśniny otrzymała nominację do Nagrody im. Jana Michalskiego oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima 2019. Mieszka w Krakowie.

MICHAŁ OLSZEWSKI

Foto © Magda Skrzeczkowska

Pisarz, dziennikarz, reporter, autor wielu opowiadań, esejów, wywiadów. Kierował działem reportażu w „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie jest szefem krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiutował w 2003 roku zbiorem opowiadań Do Amsterdamu. Jest autorem książek: Chwalcie łąki umajone; Low Tech; Zapiski na biletach (nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia 2011). Był wielokrotnie nagradzany. Za swój debiut otrzymał I nagrodę w konkursie Znak–Proza, w 2012 roku zdobył Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii internet / publicystyka. Otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 oraz Literacką Nagrodę Warmii i Mazur Wawrzyn 2014 za zbiór reportaży Najlepsze buty na świecie. W 2017 roku opublikował kolejną powieść #upał.

AGNIESZKA PAJĄCZKOWSKA

Foto © Piotr Spigiel

Wędrowny zakład fotograficzny, Wydawnictwo Czarne, 2019

Kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny – jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 – nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi. Za książkę Wędrowny zakład fotograficzny (2019) otrzymała Nagrodę im. W. Kazaneckiego.

PAWEŁ PANAS

Foto © Magda Skrzeczkowska

Doktor habilitowany, adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autor najnowszej monografii na temat życia i twórczości Zygmunta Haupta: Zagubiony wpośród obcych. Zygmunt Haupt — pisarz, wygnaniec, outsider (Bielsko-Biała–Kraków 2019). Wraz z Andrzejem Niewiadomskim zorganizował pierwszą w historii konferencję naukową w całości poświęconą pisarstwu Haupta (Kazimierz Dolny 2017) oraz zredagował tom studiów: Jestem bardzo niefortunnym wyborem. Studia i szkice o twórczości Zygmunta Haupta (Lublin 2018). Współpracuje z Festiwalem im. Zygmunta Haupta od pierwszej edycji w 2015 roku.

ZYTA RUDZKA

Foto © Niuta Gutkowska

Krótka wymiana ognia, W.A.B., 2018

Pisarka i dramatopisarka. Napisała takie powieści jak Białe klisze, Mykwa, Ślicznotka doktora Josefa, Krótka wymiana ognia, która otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2018, weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2018 oraz została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik „Polityka”. Autorka sztuk teatralnych, m.in. Zimny bufet, Cukier Stanik wyróżnionych Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Gold Remi na Wordfest Independent Film Festival w Huston.

BARBARA SADURSKA

Foto © Albert Zawada

Mapa, Wydawnictwo Nisza, 2019

Prawniczka, pisarka. Debiutowała zbiorem opowiadań Mapa (Wydawnictwo Nisza 2019), która otrzymała tytuł Olśnienia Roku (Onet 2020) oraz była nominowana do Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza. Laureatka konkursu na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania 2018 (Wrocław). Publikowała w „Twórczości”, „Piśmie”, miesięczniku „Znak”, magazynie „Wizje”. Mieszka w Krakowie.

DOMINIKA SŁOWIK

Foto © z archiwum Autorki

Zimowla, Wydawnictwo Znak, 2019

Pisarka, jej debiutancka powieść Atlas: Doppelganger (2015) była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Druga powieść Zimowla (2019) została uhonorowana Paszportem „Polityki” i nagrodą „Odkrycie Empiku”. Znalazła się także wśród 10 najważniejszych książek roku 2019 dwumiesięcznika „Książki”.

JUSTYNA SOBOLEWSKA

Foto © Anna Rezulak

Krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Autorka publikacji Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam (2012), której poszerzone wydanie ukazało się w 2016 roku. Zasiada w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2017 roku przygotowała antologię opowiadań Kornela Filipowicza Moja kochana, dumna prowincja. Jest laureatką nagrody PIK-owy Laur, przyznawanej przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa. 

ANDRZEJ STASIUK

Foto © Magda Skrzeczkowska

Prozaik, eseista. Współtwórca Wydawnictwa Czarne, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Od końca lat 80. ubiegłego wieku mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek, m.in.: Mury Hebronu; Dukla; Opowieści galicyjskie; Dziewięć; Jadąc do Babadag; Taksim; Dziennik pisany później; Grochów; Nie ma ekspresów przy żółtych drogach; Wschód; Kucając; Osiołkiem; Kroniki beskidzkie i światowe. Laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Nike, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, Nagrody Literackiej Gdynia, Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie literatury (2011), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016). Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.

MARIUSZ SZCZYGIEŁ

Foto © Volens, Tomasz Bobrowski

Osobisty przewodnik po Pradze, Dowody na Istnienie, 2020

Reporter i felietonista, od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą” (uczeń Hanny Krall)  i jej reporterskim dodatkiem „Duży Format”. Laureat m.in. Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 oraz Nike Czytelników 2007 za książkę Gottland. Zdobył tytuł Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press oraz Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Książka Nie ma zdobyła tytuł Reportażu Dekady w plebiscycie organizowanym przy okazji 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mariusz Szczygieł otrzymał również za nią w 2019 roku Nagrodę Literacką Nike oraz Nike Czytelników. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Jest także autorem antologii reporterskich, w tym trzytomowej 100/XX. Antologii polskiego reportażu XX wieku. Pracuje w Fundacji Instytut Reportażu, jest współzałożycielem Wydawnictwa Dowody na Istnienie, mieszka w Warszawie. Jego najnowsza książka to Osobisty przewodnik po Pradze (2020).

TOMASZ ULANOWSKI

Foto © z archiwum Autora

O powstawaniu Polaków, Wydawnictwo Czarne 2020

Dziennikarz naukowy „Gazety Wyborczej”, autor książek popularnonaukowych, tłumacz. Pisze o antropocenie, zmianach klimatu, środowisku, przyrodzie, ewolucji, antropologii i Kosmosie. Razem z biologiem człowieka prof. Bogusławem Pawłowskim wydał Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń. W tym roku ukazała się jego książka O powstawaniu Polaków.

URSZULA ZAJĄCZKOWSKA

Foto © z archiwum Autorki

Patyki, badyle, Wydawnictwo Marginesy, 2019

Poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tom poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. W tym samym roku, wraz z grupą artystów, stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce. W 2016 roku stworzyła film Metamorphosis of Plants, powstały z inspiracji dziełem J.W. Goethego pod tym samym tytułem. Jest to ekspresja na podstawie naukowych nagrań ruchów roślin powiązana z tańcem solisty Baletu Narodowego, Patryka Walczaka. Film wygrał Scinema Festival of Science Film w kategorii Najlepszy Film Eksperymentalny/Animacja. W 2017 roku została finalistką FameLab, konkursu popularyzatorskiego dla naukowców, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council. Na początku 2017 roku ukazał się tom minimum, nagrodzony Nagrodą Kościelskich, za który została również nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku oraz do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Ostatnia publikacja, Patyki, badyle (Wydawnictwo Marginesy 2019), otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2020 w kategorii eseistyka.

PRACOWNIA ARTYSTYCZNA „BEZ POŚPIECHU”

Miejsce realizacji pomysłów i marzeń. Miejsce kreacji i spełnienia, będące wyrazem szacunku wobec własnej tożsamości, zgodne z filozofią slow life. Artyści są członkami Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Grafiki prezentowali m.in. w Gorlicach, Szymbarku, Wysowej-Zdrój, Krynicy-Zdrój, Nowym Sączu, Zyndranowej, Siedlcach, Ciężkowicach, Świętochłowicach, Zakopanem, Krakowie, Toruniu, Warszawie, Gdańsku, Bardejowie (Słowacja), Druskiennikach (Litwa), Tokio (Japonia). 

Michał Kocur — Uprawiał grafikę w technice linorytu o tematyce cerkiewnej i pejzażowej oraz rysunek ołówkiem i kredką. Na wystawie prezentowane są jego linoryty o tematyce przyrodniczej.

Antonina Kocur — Uprawia grafikę w technice monotypii i suchej igły. Na wystawie prezentuje monotypie o tematyce roślinnej.

Lidia Kocur — Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu, monotypii, szablonu i suchej igły, stosuje również technikę mieszaną. Laureatka nagrody Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za linoryty. Pracowała w zespole redakcyjnym Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki nad albumem Grafika Polska 1950-2000 – laureaci nagród międzynarodowych. Animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Na wystawie prezentuje motywy roślinne, pejzaże z górami Beskidu Niskiego oraz abstrakcje, wykonane w technice monotypii, szablonu i linorytu.

Irena Kocur — Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, uprawia grafikę w technice monotypii o tematyce roślinnej i fotografikę. Laureatka dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za zestawy fotografii i monotypii. Animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Na wystawie prezentuje monotypie o tematyce roślinnej.

Anna Kocur — Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu (o tematyce pejzażowej, sakralnej, ikonograficznej), szablonu, monotypii i suchej igły. Laureatka dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za linoryty. Animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Na wystawie prezentuje monotypie o tematyce roślinnej i krajobrazowej oraz abstrakcje.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA