ŻEGNAMY WIKTORIĘ AMELINĘ

Dodano 3.7.2023

Wiktoria Amelina, ukraińska pisarka, laureatka Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego, autorka powieści „Dom dla Doma”, zmarła 1 lipca w Szpitalu Mechnikowa w Dnieprze. Przyczyną jej śmierci były poważne obrażenia, których doznała podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego restauracji w Kramatorsku 27 czerwca 2023 roku. 

„Brakuje słów, brakuje skali do wyrażenia gniewu, bezsilności i rozpaczy — napisała Monika Sznajderman. — Pisarka Wiktoria Amelina, którą rok temu gościliśmy na Festiwalu im. Zygmunta Haupta, jest kolejną śmiertelną ofiarą ataku rosyjskich morderców na pizzerię w Kramatorsku. Drodzy ukraińscy przyjaciele i przyjaciółki, pisarki i pisarze, bliscy Wiktorii — przyjmijcie wyrazy najgłębszego współczucia.”

Wiktoria Amelina, ukraińska pisarka i członkini PEN Ukraine, która dokumentowała rosyjskie zbrodnie wojenne w ramach inicjatywy na rzecz praw człowieka Truth Hounds, przebywała w Kramatorsku z delegacją kolumbijskich pisarzy i dziennikarzy. Kiedy jedli kolację w restauracji Ria Lounge w centrum miasta, Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na tę restaurację. Wiktoria została poważnie ranna. Lekarze i ratownicy medyczni w Kramatorsku i Dnieprze zrobili wszystko, co w ich mocy, aby uratować jej życie, ale obrażenia okazały się śmiertelne. W ostatnich dniach życia Wiktorii byli przy niej jej najbliżsi i przyjaciele. (źródło: www.pen.org.ua/en/ne-stalo-viktoriyi-amelinoyi-ukrayinskoyi-pysmennyci-ta-nashoyi-dorohoyi-kolehy)

Foto © Katarzyna Konieczny

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL