FESTIWALOWY CZWARTEK

Dodano 5.10.2022

Przed nami drugi dzień gorlickiego święta literatury. Trwa 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Jeżeli nie możecie być z nami w Beskidzie Niskim, zachęcamy gorąco do śledzenia festiwalowych transmisji. 

Na początek spotkanie PUSZCZA. LUDZIE I WILKI (15:30). Gościem Michała Olszewskiego będzie ADAM WAJRAK, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze. W Gorlicach opowie o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy.

Kolejne wydarzenie to spotkanie NAM, OD NAS (17:00). Darek Foks będzie rozmawiać z KONRADEM GÓRĄ, laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, który Julię Szychowiak skłonił do sformułowania zdania „Poezja polska ma na drugie imię Konrad”. Przyczynkiem do rozmowy będzie najnowsza książka poetycka Konrada Góry Dzień został w nocy. Wiersze miłości i z nienawiści.

Dziś także zapraszamy na spotkanie poświęcone twórczości patrona Festiwalu — ZYGMUNT HAUPT. LITERACKIE OBRAZY UKRAINY (18:30). Gościem Wojciecha Bonowicza będzie MAREK WILCZYŃSKI, w którego kręgu naukowych zainteresowań znajduje się m.in. proza XX wieku osadzona w Galicji i na Wołyniu. Do udziału w tym spotkaniu tak zachęca nas Paweł Panas: „Wiele razy rozmawialiśmy na Festiwalu o miejscach, skąd pochodził i gdzie dojrzewał późniejszy autor Pierścienia z papieru. Ułaszkowce, Żółkiew, Lwów — miasta, które na różne sposoby odcisnęły swoje piętno na biografii pisarza. Galicyjskie pejzaże, dziewiczość kresowej przyrody, bogactwo ludzkich charakterów, to wszystko bez wątpienia kształtowało twórczą wyobraźnię i osobowość Haupta. Wiele z tych doświadczeń i obrazów 'z dalekiej domowizny' przechował w pamięci, by kiedyś, po latach, odtwarzać z nich w swojej prozie wyjątkowy obraz świata, którego już nie ma. I to właśnie tej problematyce, literackim obrazom Ukrainy, chcielibyśmy poświęcić kolejną festiwalową odsłonę naszych spotkań z niezwykłą twórczością Zygmunta Haupta". 

Drugi festiwalowy dzień zakończymy spotkaniem TRZEBA TU CHWILĘ POMIESZKAĆ (20:00). Z mieszkającą w Beskidzie Niskim URSZULĄ HONEK — poetką, a od niedawna również prozaiczką — będzie rozmawiał inny obywatel tej krainy, Andrzej Stasiuk. Białe noce to zbiór opowiadań splecionych delikatnymi nićmi powiązań niczym powieść, w których codzienność staje się niepokojąca i mroczna, choć źródła zagrożenia nie sposób odnaleźć.

8. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 5–9 października 2022 r. Na spotkania zapraszamy do historycznej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (ul. Jagiełły 5, Gorlice). Zachęcamy też do śledzenia festiwalowych transmisji na FACEBOOKU i YOUTUBIE.

Foto © Grzegorz Bogdał

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL