8. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — ZAPOWIEDŹ ZBIÓRKI SPOŁECZNOŚCIOWEJ I NOWY TERMIN FESTIWALU

Dodano 6.5.2022

Także w tym roku Festiwal im. Zygmunta Haupta zostanie zrealizowany bez dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasz wniosek w programie Promocja czytelnictwa uzyskał niewystarczającą liczbę punktów, również wyniki odwołań nie były dla gorlickiego Festiwalu pomyślne. Zdecydowaliśmy, że podobnie jak w roku ubiegłym przygotujemy zbiórkę społecznościową, w której osoby wspierające Festiwal będą mogły otrzymać ciekawe nagrody. Brak dotacji oraz wynikające z tego trudności organizacyjne skłoniły nas ponadto do zmiany terminu Festiwalu.

Zdajemy sobie sprawę, że w czasie wojny w Ukrainie angażujemy swój czas i środki finansowe przede wszystkim w pomoc naszym sąsiadom. Mamy jednak nadzieję, że dzięki drobnym nawet wpłatom widzów i przyjaciół Festiwalu, uda się nam kontynuować tradycję gorlickiego święta literatury, w którego programie chcemy uwzględnić w tym roku także pisarzy i pisarki z Ukrainy. O szczegółach programu poinformujemy w czerwcu, wtedy też rozpoczniemy zbiórkę społecznościową na Festiwal. 

Liczymy, że dzięki tej wzajemności, a także wsparciu lokalnych Partnerów i Sponsorów, po raz kolejny spotkamy się w Gorlicach, literackiej stolicy Beskidu Niskiego. Obecnie dysponujemy środkami, które dzięki dotacji Miasta Gorlice zostały zabezpieczone w planie finansowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — jest to 20 000 zł.

Festiwal zamierzamy zrealizować w formule hybrydowej, czyli łączącej niebiletowane spotkania odbywające się stacjonarnie (z udziałem publiczności) z bezpłatnymi transmisjami online, które w ubiegłych latach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Festiwal, którego głównym organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, zostanie przygotowany dzięki zaangażowaniu ważnych współorganizatorów, którymi są Gorlickie Centrum Kultury i Miasto Gorlice, a także partnerów Festiwalu – m.in. Zjednoczenia Łemków i Wrocławskiego Domu Literatury.

Problemy organizacyjne skłoniły nas także do zmiany terminu Festiwalu na późniejszy. Na 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta zapraszamy w terminie 5–9 października 2022 roku.

Festiwal, któremu patronuje wybitny pisarz Zygmunt Haupt, to święto literatury, poświęcone jemu i innym często zapomnianym pisarkom i pisarzom, ważnym dla polskiej i europejskiej kultury, a także literaturze współczesnej i nowościom czytelniczym. Nadal żywe są wspomnienia zeszłorocznej edycji Festiwalu. Podczas 5 dni spotkań w 23 wydarzeniach na żywo wzięło udział 1500 osób, a transmisje online na kanałach Festiwalu osiągnęły w czasie jego trwania blisko 17 000 wyświetleń. 

Będziemy Was informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Foto © Marta Smerecka

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL