PODSUMOWANIE 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA (ORAZ ZAPOWIEDŹ KOLEJNEJ EDYCJI)

Dodano 29.9.2021

W niedzielę w Gorlicach zakończył się 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Podczas 5 dni odbyły się 23 spotkania. W wydarzeniach na żywo wzięło udział 1500 osób (o 500 osób więcej niż w roku minionym), a transmisje online na kanałach Festiwalu osiągnęły w czasie trwania Festiwalu blisko 17 000 wyświetleń. Tegoroczna edycja była możliwa w dużej mierze dzięki szerokiej pomocy partnerów i osób, które wsparły zbiórkę społecznościową. Była ona odpowiedzią na brak dofinansowania Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że przyjaciele i widzowie Festiwalu nie tylko są żywo zainteresowani programem, nie tylko biorą aktywny udział w spotkaniach, zadając celne pytania, podnosząc ważne kwestie, ale także — są gotowi dołożyć swoją cegiełkę do festiwalowego budżetu. Pojawia się oczywiście pytanie, dlaczego ten sposób finansowania wydarzeń artystycznych i literackich musi zastępować zadania państwa, a także dlaczego program proponowany przez organizatorów Festiwalu im. Zygmunta Haupta nie jest — wedle oceny MKDNiS — wart finansowania?

Przypomnijmy, że wśród głównych organizatorów Festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach oraz Gorlickie Centrum Kultury, czyli miejskie instytucje kultury, które obdarzone są dużym zaufaniem społecznym, a na przestrzeni całego roku proponują mieszkańcom ambitne wydarzenia i nowoczesne projekty z zakresu edukacji kulturalnej. Gorlicki Festiwal jest dobrym przykładem wydarzenia, które z jednej strony wykorzystuje lokalny potencjał, z drugiej natomiast znacząco wzbogaca regionalną ofertę oraz przyciąga do miasta turystów i miłośników literatury z całej Polski. To niespełna 30-tysięczne miasto położone w malowniczym Beskidzie Niskim jest jednym z najważniejszych punktów na literackiej mapie Polski. 

Festiwal prezentuje autorów i autorki prozy, poezji, reportażu, eseju, biografii itd. Nie gonimy za nowościami, ważnym elementem programu są spotkania tematyczne poświęcone czy to twórczości Zygmunta Haupta, „największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy”, czy też innym nieżyjącym już pisarzom i pisarkom, których twórczość chcemy w ten sposób zachować w pamięci czytelników. W tym roku, w programie znalazły się więc spotkania, których bohaterami byli: Zygmunt Haupt, Joseph Roth, W.G. Sebald, Josef Škvorecký i Zuzanna Ginczanka. Gośćmi Festiwalu byli: Justyna Bargielska, Iwona Boruszkowska, Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Mikołaj Grynberg, Andrzej S. Jagodziński, Agnieszka Jelonek, Izolda Kiec, Dorota Kotas, Katarzyna Kotyńska, Paulina Małochleb, Michał Milczarek, Andrzej Niewiadomski, Paweł Panas, Piotr Paziński, Maciej Płaza, Marta Podgórnik, Paweł Próchniak, Anda Rottenberg, Joanna Rudniańska, Martin M. Šimečka, Paweł Smoleński, Justyna Sobolewska, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Kamil Targosz, Marek Wilczyński, Michał Wirchniański. Opowiadania Zygmunta Haupta usłyszeliśmy w interpretacji Marka Kondrata. 

Festiwal im. Zygmunta Haupta to wydarzenie podczas którego cenimy sobie zarówno wnikliwe analizy, spokojny namysł, jak i żywiołowe dyskusje. Doświadczenia minionych edycji oraz wysoka frekwencja tegorocznej są dla nas dowodem na to, że Festiwal warto i trzeba nadal realizować. Niezależnie od tego, jaka opinia o jego programie zawrze się w wynikach ministerialnego konkursu. 

Wszystkie tegoroczne wydarzenia — dzięki rejestracji wideo przygotowanej przez Gorlice TV — są i będą dostępne na naszym kanale YouTube. Warto do nich wracać w oczekiwaniu na kolejną odsłonę Festiwalu. 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbędzie się w terminie 21–25 września 2022 r. Już dziś serdecznie zapraszamy do Gorlic, na kolejne literackie święto.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Foto © Marta Smerecka

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL