SPOTKANIA TEMATYCZNE NA 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

Dodano 17.9.2021

Festiwal im. Zygmunta Haupta to także cykl spotkań tematycznych, poprzez które chcemy zachęcać do refleksji nad dorobkiem wybitnych pisarzy i pisarek oraz aktualnie istotnymi zagadnieniami. Podczas 7. edycji zapraszamy na wydarzenia wokół twórczości Zygmunta Haupta, Josepha Rotha, W.G. Sebalda, Josefa Škvorecký'ego i Zuzanny Ginczanki, a także na spotkanie, którego tematem będzie dzisiejsza Ukraina. 

Na początek patron Festiwalu, czyli spotkanie ZYGMUNT HAUPT. GALICJA I GALICYJSKOŚĆ W TWÓRCZOŚCI PISARZA, które odbędzie się w czwartek, 23 września o godz. 18:30. Rozmowę z MARKIEM WILCZYŃSKIM poprowadzą Andrzej Niewiadomski i Paweł Panas, a skupi się ona na opowiadaniach osadzonych w przedwojennej Galicji. Zestawimy Żółkwię z Lutni i Żółkwię dzisiejszą, Lwów z Gołębi z Placu Teodora i Lwów dzisiejszy. Marek Wilczyński: „Szczególny walor ma fabularna proza wspomnieniowa, przesycona powściągliwą nostalgią, uwodząca czytelnika charakterystyczną precyzją i bogactwem warstwy opisowej, zawierająca przy tym raptowne wglądy w rychły rozpad lokalnego świata pod naciskiem 'historii spuszczonej z łańcucha'”.

Kolejnego dnia pozostaniemy nadal na terenie Galicji. W piątek, 24 września o godz. 20:00 zapraszamy na spotkanie JOSEPH ROTH. UTRACONE IMPERIUM z udziałem PIOTRA PAZIŃSKIEGO. Joseph Roth (Hotel Savoy, Hiob, Marsz Radetzky’ego, Krypta Kapucynów), austriacki pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia urodzony w 1894 roku, przedstawiał w swojej prozie środowisko wschodniej Galicji na tle schyłku i upadku monarchii austro-węgierskiej. Był monarchistą i zwolennikiem Cesarstwa Habsburgów — wyznawał: „Moim najsilniejszym przeżyciem była wojna i zagłada ojczyzny, jedynej, jaką miałem”. Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.

Na kolejne cztery spotkania tematyczne zapraszamy w sobotę, 25 września.

Dzień rozpoczniemy o godz. 14:00 spotkaniem W.G. SEBALD. CZUŁE MIEJSCA. Justyna Sobolewska będzie rozmawiać z WOJCIECHEM BONOWICZEM i PAWŁEM PRÓCHNIAKIEM o jednym z najwybitniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku, który w ostatnich latach życia wymieniany był jako kandydat do Nagrody Nobla. Najważniejsze dzieła W.G. Sebalda to: Czuję. Zawrót głowy, Wyjechali, Pierścienie Saturna, Austerlitz. W ostatnich latach wybrane utwory niemieckiego autora ukazały się w Polsce w ramach serii Wydawnictwa Ossolineum, w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz. Na stronie oficyny czytamy: „Filozoficzna głębia, erudycja, silne osadzenie w tradycji literackiej i zniuansowana, mistrzowska fraza — to z jednej strony; z drugiej — formalna i intelektualna wywrotowość. Skromny rozmiar tego dzieła, przerwanego na skutek tragicznej śmierci pisarza w 2001 roku, pozostaje w zaskakującej sprzeczności z bogactwem i żywotnością twórczości autora”.

Kolejnym wydarzeniem będzie spotkanie JOSEF ŠKVORECKÝ. SŁODKO-GORZKI ŚWIAT, które rozpocznie się o godz. 15:30. Rozmowę z ANDRZEJEM S. JAGODZIŃSKIM — tłumaczem najgłośniejszej powieści Škvorecký'ego Przypadki inżyniera ludzkich dusz, nagrodzonej Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus — poprowadzi Darek Foks. Josef Škvorecký należał do pokolenia wybitnych pisarzy, takich jak Havel, Hrabal, Kundera, Pavel, którzy zdefiniowali współczesną czeską literaturę. Po agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację wyemigrował do Kanady, gdzie wraz z żoną założył wydawnictwo publikujące zakazaną literaturę. Wkrótce za „uprawianie wrogiej propagandy” pozbawiono go obywatelstwa czechosłowackiego.

O godz. 18:30 zaprosimy na rozmowę Andrzeja Niewiadomskiego z IZOLDĄ KIEC — to spotkanie ZUZANNA GINCZANKA. NON OMNIS MORIAR, do którego przyczynkiem będzie długo wyczekiwana biografia Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt (Wydawnictwo Marginesy). Już za życia była legendą warszawskiej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd do Krakowa. W 1944 roku, po donosie, została zatrzymana i rozstrzelana. Autorka biografii weryfikuje informacje na temat poetki, uzupełniając je o niepublikowane wcześniej relacje oraz fakty zgromadzone podczas wieloletnich poszukiwań w archiwach. „Izolda Kiec — pisze Justyna Sobolewska — zajmuje się poetką od 30 lat, jednak ta książka nie jest rozprawą naukową, tylko fascynującym śledztwem. Kiec przytacza mnóstwo dokumentów, świadectw nieżyjących już osób, dotarła do nieznanych źródeł, a jednocześnie często mówi 'nie wiadomo'”.

Sobotni cykl zamkniemy spotkaniem KOZAK SCHODZI Z KONIA — UKRAINA DZISIAJ, które rozpocznie się o godz. 20:00. Gośćmi Pauliny Małochleb będą: IWONA BORUSZKOWSKA, KATARZYNA KOTYŃSKA, PAWEŁ SMOLEŃSKI, ZIEMOWIT SZCZEREK. Polskie myślenie o Ukrainie — które koncentruje się na jej zachodniej części — sprawia, że nie jesteśmy świadomi, czym żyje Ukraina dzisiaj, jak się zmienia, jaką rolę spełnia jej kultura w procesie przemiany  społecznej. O stereotypach rządzących naszą wyobraźnią piszą wszyscy goście spotkania, próbując jednocześnie pokazać, jak przebiega ukraińska modernizacja i jakich wątków nie obejmujemy. Spotkanie towarzyszy wystawie Ukraina. Wzajemne spojrzenia, prezentowanej w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Głównym 25). 

7. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 22–26 września 2021 r. Na spotkania zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury (ul. Michalusa 4). Osobom, które nie będą mogły przyjechać do Gorlic, polecamy transmisje live — będą one dostępne na festiwalowym Facebooku i YouTubie. Program wydarzeń: WWW.FESTIWALHAUPTA.PL/PROGRAM-2021.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Zygmunt Haupt — Foto © z archiwum Arthura Haupta

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL