MAREK KONDRAT I KAMIL TARGOSZ NA 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

Dodano 20.9.2021

Już za dwa dni, 22 września, rozpocznie się 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Mając nadzieję na liczną obecność widzów — czy to w Gorlickim Centrum Kultury (ul. Michalusa 4), czy poprzez oglądanie transmisji na festiwalowych kanałach — dzisiaj zamykamy cykl przedfestiwalowych zapowiedzi. Przed nami pięć dni inspirujących spotkań. Cieszymy się na nie, ponieważ minione edycje Festiwalu pokazały, że gorlicka publiczność uczestniczy w nich aktywnie, zadając pytania zaproszonym autorom i autorkom, a także przenosząc dyskusje w festiwalowe kuluary. 

W piątek, 24 września o godz. 14:00 — spotkanie, które wyjątkowo nie będzie dotyczyło literatury, choć jego bohater, KAMIL TARGOSZ, pozostaje w literaturę uwikłany. Artysta malarz, grafik, rysownik — wypowiada się na płótnie, papierze, ścianie i w książce. To on właśnie jest odpowiedzialny za wizualną rozpoznawalność Wydawnictwa Czarne. Jest także autorem ilustracji i projektów wielu okładek książek, które w 25-letniej historii Wydawnictwa ukazały się jego nakładem, m.in. do Kucając Andrzeja Stasiuka (Nagroda Pióro Fredry dla najpiękniejszej książki roku) czy ostatniej powieści Stasiuka Przewóz. Rozmowę z Kamilem Targoszem poprowadzi pisarz i dyrektor artystyczny Festiwalu im. Zygmunta Haupta. 

Podczas Festiwalu zapraszamy także do oglądania wystawy Kamila Targosza — OPOWIEŚCI ZILUSTROWANE, prezentowanej w Sali Kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury. Andrzej Stasiuk tak wspomina swoją pierwszą współpracę z artystą: „Zawsze go podziwiałem jego energię. Jego witalność. Trochę mu tych rzeczy zazdrościłem. I to jest w jego obrazach i grafikach. Zwłaszcza tych, którymi wspaniałomyślnie obdarzał moje teksty i książki. Zaczęło się od czarnych grafik do moich tekstów w 'Tygodniku Powszechnym'. Olśniewający pomysł w swojej prostocie i funkcjonalności, bo gazeta była wtedy kompletnie czarno-biała. Druk i papier. I raptem ta szalona kreska wykrawająca z najciemniejszej nocy kształty i anegdoty. Bo Kamil potrafi być cudownie anegdotyczny i dowcipny w tych pozbawionych poczucia humoru czasach, gdy sztuka brnie w ponurą nicość konceptu. Za to go kocham, za tą chłopacką bezczelność: a namaluję wam, tak żeby było widać!”

Ważnym momentem Festiwalu są czytania opowiadań Zygmunta Haupta. Gorlicka publiczność miała dotychczas okazję posłuchać ich w interpretacjach Andrzeja Grabowskiego, Sławomira Grzymkowskiego, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, Tomasza Schimscheinera, Jerzego Treli i Roberta Więckiewicza. Gościem tegorocznej edycji będzie MAREK KONDRAT, jeden z najpopularniejszych aktorów współczesnego polskiego kina. Uwagę krytyków i publiczności zdobył główną rolą w Zaklętych rewirach (1975), za którą otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Laureat nagród aktorskich na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni — za role w filmach Pułkownik Kwiatkowski i Dzień świra. Bardzo sobie cenimy te spotkania z Hauptem, w których możemy co roku brać udział dzięki talentom i indywidualnemu spojrzeniu aktorów na jego pisarstwo. Na ostatnie wydarzenie Festiwalu zapraszamy w niedzielę, 26 września o godz. 20:00. Marek Kondrat przeczyta opowiadania: Meine liebe Mutter, sei stolz, Ich trage die Fahne, Z kroniki o latającym domu, Gołębie z placu Teodora.

7. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 22–26 września 2021 r. Na spotkania zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury (ul. Michalusa 4). Osobom, które nie będą mogły przyjechać do Gorlic, polecamy transmisje live — będą one dostępne na festiwalowym Facebooku i YouTubie. Program wydarzeń: WWW.FESTIWALHAUPTA.PL/PROGRAM-2021.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE

Marek Kondrat — Foto © Rafał Masłow

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL