4. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — PROGRAM

Dodano 7.9.2018

Już czwarty raz zapraszamy do Gorlic na Festiwal im. Zygmunta Haupta — święto literatury i sztuki, ale przede wszystkim wydarzenie, które ma pomagać zachować w pamięci i czynić aktualną twórczość patrona Festiwalu. W programie: spotkania autorskie, monograficzne i tematyczne, koncert, pokaz filmu biograficznego, spektakl inspirowany twórczością Haupta oraz czytanie jego prozy. Pod zakładką PROGRAM można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń.

ANDRZEJ STASIUK, DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU: „Haupt nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Cała reszta to mydlenie oczu, czcza rozrywka i zabawianie tłumu. Haupt o tym wie. Dlatego stworzył język, który nie ma sobie równych. Opowiada tak, że słowa wydają się w sposób idealny przylegać do desygnatów. Tak, jakby pamięć była silniejsza od czasu, od straty, od nicości. (…) Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni”.

Więcej o patronie Festiwalu można przeczytać na naszej stronie, gdzie publikujemy teksty poświęcone jego życiu i twórczości — zakładka ZYGMUNT HAUPT.

W tym roku będziemy rozmawiać o Haupcie podczas SPOTKAŃ TEMATYCZNYCH przygotowanych przez dr. hab. Rafała Szczerbakiewicza i dr. Pawła Panasa. Pierwszy z badaczy prześledzi filmowe inspiracje w prozie autora Pierścienia z papieru, natomiast drugi opowie o efektach swojej ostatniej kwerendy oraz o roli, jaką w życiu i pisarstwie Haupta odegrał Paryż. Będziemy także mogli zobaczyć FILM BIOGRAFICZNY Pytania z bezkresu (reż. Wojciech Maciejewski, 1998) oraz wysłuchać CZYTANIA PROZY Haupta w interpretacji Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, wybitnej aktorki filmowej i teatralnej, laureatki Złotej Palmy w Cannes za główną rolę w filmie Inne spojrzenie. Festiwal zamknie Teatr Improwizowany Klancyk — pionierska grupa tej dziedziny sztuki w Polsce. Ich SPEKTAKL powstanie na żywo, na oczach widzów, bez żadnego scenariusza. Za inspirację posłuży oczywiście proza Haupta, którą podczas spektaklu będzie czytał Andrzej Stasiuk.

Kiedy mówimy o zamknięciu, trzeba oczywiście powiedzieć i o otwarciu Festiwalu. Pierwszego dnia gorlickiego święta zapraszamy na KONCERT. Mikołaj Trzaska (współzałożyciel najważniejszej formacji yassu — legendarnej Miłości oraz wciąż aktywnego Łoskotu) zagra na saksofonie i klarnecie. Andrzej Stasiuk (autor z Beskidu Niskiego i dyrektor artystyczny Festiwalu) przeczyta fragmenty swojego Dziennika pisanego później.

Wśród tegorocznych SPOTKAŃ AUTORSKICH wskazać należy te, których celem jest zachowanie pamięci i namysł nad dorobkiem nieżyjących pisarzy i artystów, ważnych dla utrwalenia polskiej i europejskiej tożsamości kulturowej. W Gorlicach będziemy rozmawiać o: Andrzeju Bursie (z Wojciechem Bonowiczem), Pinchasie Bursteinie, pseud. Maryan (z Ewą Andrzejewską), Tadeuszu Gajcym (z prof. Stanisławem Beresiem), Jarosławie Iwaszkiewiczu (z Anną Król), Stanisławie Lemie (z Wojciechem Orlińskim) oraz o Bohumilu Hrabalu i Ocie Pavlu (z Aleksandrem Kaczorowskim).

Oprócz tego w cyklu spotkań autorskich naszymi gośćmi będą poetki Genowefa Jakubowska-Fijałkowska i Urszula Zajączkowska, autorzy ważnych książek reporterskich Beata Chomątowska, Mikołaj Grynberg i Aneta Prymaka-Oniszk, prozaicy Andrij Lubka i Maciej Płaza, a także Natasza Goerke i Darek Foks, których twórczość stanie się być może pretekstem do dyskusji o tym, czy da się postawić jednoznaczną granicę między prozą a reportażem oraz między prozą a poezją.

Cykl spotkań domknie wydarzenie, którego inicjatorami i organizatorami są Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza — wydawcy książki Miejsca, ludzie, opowieści, zbiorowej publikacji naukowej poświęconej twórczości Andrzeja Stasiuka.

4 dni, 23 wydarzenia, 30 gości — zapraszamy do Gorlic nie tylko tych z Państwa, którym jest po drodze. Tak — jesteśmy to Hauptowi winni.

„Zanim pożegnam Szymbark, zanim zasuną się poza mną zielone wzgórza i zasłonią dom, drzewa, szyby naftowe Wygnanki, rzekę i most, zrobię szybko rachunek sumienia, cofnę się w siebie. Cała sprawa jest tak prosta i nieskomplikowana, (że) we wspomnieniu będzie wyglądać jak sznurek ideogramów, jak deseń. Że były raz trzy siostry (a może cztery?), że dom, drzewa, garby i plecy wzgórz, że spokój i wzruszenia ludzi żyjących osobno, a jednak trącić lekko, pstryknąć palcem przeźroczystą kulę, w jakiej żyją — wyda dźwięk, zadrży jak struna i odpowie temu rezonansem taka sama, napięta we mnie. Można zapomnieć wszystko, zachować tylko jeden szczegół, próbkę do sprawdzenia, szyfr katalogowy, kontramarkę, którą wystarczy pokazać w kontramarkarni, ażeby wydany mi został cały bagaż, skład pozostawiony w niepamięci”. (Zygmunt Haupt)

Festiwal odbywa się w dniach 27–30 września 2018 roku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny pod zakładką PROGRAM. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA | ZYGMUNT HAUPT FESTIVAL | PROJEKT I REALIZACJA: ALICJA SAWICKA