JACEK KLEYFF

JACEK KLEYFF - Znalezienie © www.mtj.pl

Charyzmatyczna osobowość, erudyta pełen dowcipu i dystansu do siebie. To dobry czas Jacka Kleyffa i jego twórczości. Znalezienie — płytowy powrót Jacka Kleyffa po czternastoletnim milczeniu — okazał się wielkim wydarzeniem. Płyta sprzedała się (i nadal się sprzedaje) nad wyraz dobrze.

Gdy w 1970 roku zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną, fascynację buddyzmem, malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była (i nadal jest) muzyka. Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów.

Jacek Kleyff przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do 1986 roku, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 roku od razu zdobyła Złotego Bączka — główną nagrodę publiczności. Działalność zespołu opiera się głównie na czterogodzinnych „otwartych próbach”, w których bierze udział liczna publiczność z całej Polski. Muzyka ONZ, jak określają sami członkowie zespołu, to naturalna muzyka do ruchu i do słuchu, silnie osadzona w rytmie. Swoisty styl zespołu jest oparty na syntezie muzyki reggae z muzyką etniczną — są tu rytmy folkowe i rockowe. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, występowało w nim (a niektórzy nadal występują) wielu muzyków, m.in.: Antonina Krzysztoń, Kuba Sienkiewicz, Aleksander Korecki, Słoma, Ania Patynek, Daniel Słomiński, Jacek „Łoś” Osior, Sebastian Pikula, Joanna Ewa Zawłocka, Wojciech „Morawiec” Morawski, Iga Kazimierczyk, Artur „Świtek” Świtkowski, Jacek Mazurkiewicz.

Dziś Jacek Kleyff regularnie koncertując, śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych, jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. W 2012 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się niezwykła książka Rozmowa, będąca zapisem wywiadu-rzeki z Jackiem Kleyffem. Pozycja ta przez długie tygodnie była najlepiej sprzedającą się książką w sieci Empik.

JACEK KLEYFF | Polski bard, poeta, kompozytor i malarz, urodził się w 1947 roku w Warszawie. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Wspólnie z Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (zastąpionym później przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny Salon Niezależnych, z którym występował przez kilka lat, zdobywając liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. W latach 80. zamieszkał na wsi pod Lublinem; tam też powstały zalążki Orkiestry na Zdrowie, ukształtowanej ostatecznie w 1987 roku w Warszawie. Razem z ONZ w 1995 roku wystąpił na Przystanku Woodstock w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim i otrzymał główną nagrodę publiczności. W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:
www.facebook.com/kleyffjacek
www.czarne.com.pl