TERAZ TWOJE IMIĘ NOSI ZWYKŁY KAMIEŃ — ALDONA KOPKIEWICZ

ALDONA KOPKIEWICZ - Sierpień © www.lokatormedia.pl

Sierpień Aldony Kopkiewicz [Wydawnictwo Lokator, Kraków 2015] to — nieproporcjonalnie szczupły do złożoności pojawiających się tam znaczeń — zapis asysty przy umieraniu ojca. Kopkiewicz ani zbytnio nie metaforyzuje języka swojej historii, ani nie ucieka się do naturalizmów; wydaje się całkowicie odporna na przyciąganie konwencji melancholijno-żałobnej. Pozwala raczej w pełni wybrzmieć dyskretnie zarysowanym obrazom, prostym konstrukcjom, elementarnym frazom. Autorka zawiązuje z nami pakt autobiograficzny, ale idzie też zupełnie sama meandrami halucynacji, mirażu i baśni. Warto podkreślić, że swoją prostą, a zarazem sugestywną frazą Kopkiewicz ustala w jakimś sensie (ponownie) brzegowe warunki języka. Jej Sierpień to reset skonwencjonalizowanego pisania o śmierci w polskiej poezji, wyrwanie się z kręgu paru podstawowych obrazów „ja” opłakującego stratę, ale też, co istotne, pokaz ambiwalentnego układu sił psychicznych w rodzinie. Bardzo inteligentnie wszystko to zrobione”. (Anna Kałuża, Instytut Książki)

„Aldona Kopkiewicz podarowała nam poetycką medytację na temat przemijania, bez wstępu, bez ostrzeżeń o czym to będzie — mówił prof. Tadeusz Sławek podczas ogłaszania nominacji do nagrody Silesius. Sierpień to czas, gdy silnie operuje słońce, ale jednocześnie zbliża się koniec. To poezja elegijna opowiadająca o śmierci ojca. To próba poszukiwania i odzyskania języka, by mówić nim o rzeczach naprawdę ważnych”. (silesius.wroclaw.pl)

Sierpień Aldony Kopkiewicz to rozciągnięta w poemat medytacja, ledwie mimochodem sugerująca węzły mowy wiązanej. Nawet śmierć wciąż jeszcze może być poruszająca, jeżeli tylko uniknąć emocjonalnego czy estetycznego szantażu”. (Maciej Woźniak, dwutygodnik.com)

ALDONA KOPKIEWICZ | Autorka poematu Sierpień (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2016 w kategorii debiut) oraz filozoficzno-fantastycznych bajek i esejów (publikowanych głównie w „Dwutygodniku”, „Ha!arcie”, „Ricie Baum” oraz „Twórczości”). Bywa też dramaturgiem. Jej druga książka poetycka ukaże się niebawem nakładem Wydawnictwa Wolno.

źródło:
www.lokatormedia.pl